INTERVJUU-MÄNG
Mängu eesmärk: inimesed võivad sotsiaalsetes olukordades, sh esinemisel, ärevust kogeda eri põhjustel: ebapiisavad või sobimatud sotsiaalsed oskused, isiklike puuduste tajumine ja nende võimendamine, madal enesehinnang, negatiivsed ootused teiste suhtumisele jne. Intervjuumängu eesmärk on arendada laste suhtlemis- ja kuulamisoskust, sh julgustada looma kontakti teistega, rääkida oma tugevatest külgedest ja hirmudest, harjutada loovat lähenemist etteantud ülesandele, vähendada tundlikkust ärevust põhjustavates olukordades.
Osalejate arv: kuni 20
Mängujuht: õpetaja
Mängu kestus: 15–20 min
Vajalikud abivahendid: paber, pliiats, diktofon
Mängu kirjeldus:
Õpetaja abil valitakse mängujuht, kes nimetatakse ajakirja peatoimetajaks. Peatoimetaja valib kandidaadid ajakirjaniku ametikohale. Ülejäänud mängijad on intervjueeritavad.
Kandidaadid saavad peatoimetajalt etteantud küsimustega paberilehe ja pliiatsi ning peavad 10–15 minuti jooksul intervjueerima nii palju lapsi (või teisi inimesi koolis) kui jõuavad. Intervjuu käigus küsitakse mitu küsimust: nimi, huvid (mida meeldib teha), milles ta on hea (mille eest tema sõbrad teda kiidavad), mis tal võib olla veel hästi ei õnnestu, mille üle ta tunneb uhkust, mida ta kardab. Võidab see, kes viis läbi kõige rohkem intervjuusid. Arvestatakse ka intervjuude põhjalikkust. Lõpliku otsuse teeb peatoimetaja. Võitja saab pärast peatoimetajaks ja teised lapsed vahetavad rolle (ajakirjaniku kandidaadid <---> küsitletavad).
I variant. Ühe klassi/rühma laste seast valitakse peatoimetaja, kandidaadid ajakirjaniku ametikohale ja intervjueeritavad. Rollide jagamisel tuleb arvestada sellega, et iga ajakirjaniku jaoks oleks vähemalt kolm intervjueeritavat.
II variant. Ühe klassi/rühma laste seast valitakse peatoimetaja ja kandidaadid ajakirjaniku ametikohale. Ajakirjanikud peavad leidma need lapsed või täiskasvanud, keda intervjueerida, väljaspool oma klassi (näiteks kogu koolipere hulgast).
Intervjuu küsimused:
-
Nimi:
-
Mis on sinu huvid? (Mida sulle meeldib teha?)
-
Mida sa oskad hästi? (Mille eest sind sõbrad kiidavad?)
-
Mis sul veel hästi ei õnnestu?
-
Mille üle sa uhkust tunned?
-
Mida sa kardad?
Allikate soovitused:
Henricks, Thomas S. 2014. A play as self-realisation: Toward a general theory of play. American Journal of Play, Vol 6(2), pp 190−213.
Henricks, Thomas S. 2016. Reazon and rationalization: A theory of modern play To. American Journal of Play, Vol 8(3), pp 287−324.
Miller, Lovick C., Curtis L. Barrett, Edward Hampe, Helen Noble 1972. Factor structure of childhood fears. Journal of Clinical and Consulting Psychology, Vol 39, pp 264−268.
http://dx.doi.org/10.1037/h0033408
Raadik, Sirje 2001. Õpime mängides. Draamakasvatus lasteaias ja algklassides. Tallinn: Avita.
Schlenker, Barry R., Mark R. Leary 1982. Social Anxiety and Self-Presentation: A Conceptualization and Model. Psychological Bulletin, Vol 92(3), 641−669.
Võgotski, Lev 2016. Laste loovus ja kujutlusvõime. Mäng ja selle osa lapse psüühilises arengus. Tallinn: Tallinna Ülikooli Kirjastus.