IMPROTEATER
Mängu eesmärk: anda lastele võimalus end turvalises keskkonnas väljendada ja esinedes proovile panna. Esinemiselamuse võimaldab positiivseks kujundada kõigi osalejate ühine pingutus ning kaasatus. Oluline faktor on seegi, et kuigi lapsed peavad kasutama fantaasiat ja kiiresti mängutingimustele reageerima, siis valesid vastuseid või eksimisvõimalust pole. Teater ja rollimängud avaldavad positiivset mõju laste julgusele grupis arvamust avaldada ja esineda. Uuringud on tõestanud, et juba kuuenädalane draamaharjutuste rakendamine aitab õpilastel end avastada, näha oma tugevusi ja nõrkusi, tegeleda oma ärevusega ja saada üle esinemisega seonduvatest negatiivsetest emotsioonidest.
Osalejate arv: 5–30
Mängujuht: õpetaja või mõni õpilane
Mängu kestus: 15–20 minutit
Vajalikud abivahendid:
Neli anumat mängusedelite jaoks
Paberit, pliiatseid ja kääre mängusedelite tegemiseks
Mängu kirjeldus:
Kokkulepitud teemal luuakse etendus. Teemast lähtuvalt lastakse osalejatel kirjutada sedelitele teatud sõnad ja laused.
Juhendaja roll on teatada korraga üks sedelite teema (omadussõna, tegusõna jt) ning jagada lastele õige arv tühju sedeleid. Sedelid täidetakse salaja ja pannakse vastavasse anumasse. Kokku on neli anumat: tegusõnadele, nimisõnadele, omadussõnadele ning lausetele. Juhendaja teab täpselt, millises anumas on millised teemad.
Loo jutustamist alustab juhendaja tühja “lava” kõrval teema tutvustamisega ja esinejatele omadussõnade andmisega. Teemasse sissejuhatamine võib olenevalt mängu teemast olla kas seotud mingi õppeainega või olla inspireeritud muinasjutust. Lihtsaim viis mängu alustada on näiteks kolme esineja puhul “Elasid kord kolm sõpra…”. Juhendajal on oluline roll laste suunamisel ja sedelitel olevate sõnade jutustuseks sidumisel.
Mängu jooksul võtab juhendaja anumatest sedeleid ja kasutab neil olevaid sõnu, et luua jutustus, mida lapsed etendama peavad hakkama.
Lapsed kutsutakse lavale nimepidi ja selleks avab juhendaja esimesed omadussõnade sedelid ja määrab igale esinejale ühe omadussõna. Lavale astudes on lastel juba käes esimene roll, mida täita – omadussõna, mille moodi igaüks neist olema peab (näiteks “Paul oli väga pikka kasvu poiss”). Järgmiseks tegusõnad, mis annavad igale osalejale ka midagi teha (näiteks “Mari oskas nii hästi hüpata, et tegi seda kogu aeg”). Järgmiseks hüüdlaused ja komplimendid, mis annavad esinejate rolli üksteisega suhelda. Loo jutustamine saab olema kirgas ja fantaasiaküllane, sest laste kirjutatud sedelid teevad jutustuse igal juhul põnevaks. Ka publikuks olevatel lastel on põnev sellist etendust jälgida, sest tänu sedelitele võivad etenduses toimuda veidrad asjad. Lisaks aitab laste tähelepanu hoida fakt, et lapsed on etenduse “teksti” ise kirjutanud ja ootavad oma loomingu etendamist.
Abijuhised õpetajale:
Mängu ettevalmistades pööra tähelepanu järgmistele etappidele:
-
Loo teema kokku leppimine mängu eesmärgi, õppeaine teema vms järgi
-
Etendajate ehk esinejate valimine
-
10 tegusõna sedelitele kirjutamine
-
20 omadussõna (mida saab öelda inimese kohta) sedelitele kirjutamine
-
5 sõbralikku hüüatust, mis koosneb mitmest sõnast (näiteks “Tore sinuga kohtuda!”)
-
5 komplimenti, mis koosnevad mitmest sõnast (näiteks “Sul on ilus soeng.”)
Mängus on olulised need rollid:
-
Etendajad ehk esinejad, kes ei osale sedelite kirjutamisel. Sõltuvalt grupi suurusest võiks neid olla 2-4.
-
Näidendi kirjutajad ja publik ehk kõik ülejäänud mängus osalevad lapsed. Nende roll on sedeleid täita ja etendusele kaasa elada.
-
Juhendaja alustab loo jutustamist ning koordineerib etenduse kulgu, lugedes ette mängusedeleid või ulatades neid lastele ettelugemiseks.
Lisaks
-
Võimalusel ja vajadusel kasutada rekvisiite nagu maskid või mütsid, mis aitavad lastel kergemini rollidesse sisse elada
-
Võimalusel ja vajadusel kasutada loo jutustamist arendavaid pildikaarte, mis aitavad luua sisukama etenduse
Kui mõnel sedelil on sobimatu sõna, võib juhendaja esinejaid oma sõnadega veidi aidata või mängu sujuva kulgemise jaoks ideedega sekkuda. Kui lapsed oskavad soravalt lugeda, võib kasutada komplimentide ja hüüatuste puhul võtet, kus juhendaja laseb esinejal anumast pimesi lause valida ja märguande peale ette lugeda.