top of page

AKTIIVSE KUULAMISE MÄNG

Mängu eesmärk: väljendada heakskiitu kõneleja jutule. Heakskiit tähendab teise tunnustamist sellisena, nagu ta on. Mängus avaldatakse heakskiitu aktiivse kuulamise kaudu. Aktiivne kuulamine aitab vähendada kõneleja hirmu rääkimise ees ja lubab tal kuulajaga paremini arvestada. Kuulaja õpib tabama sõnumi sisu ja tähendust. See aitab tal ka ennast paremini väljendada. (Gordon 2007)

 

Osalejate arv: kõik rühmaliikmed.

Mängujuht: õpetaja, kes annab juhise, millest kõneleda. Selle võib anda ka keegi rühmaliikmetest.

Mängu kestus: 5+ min

Vajalikud abivahendid: pole.

 

Mängu kirjeldus:
Mängu saab läbi viia mitmel moel, sobivuse otsustab õpetaja.
 

I variant: paaristööna. Kõik rühmaliikmed võtavad paaridesse. Esimene (A) räägib teisele (B) ühe loo. Nt milline on olnud ta parim sünnipäev (ja miks), milline on tema lemmikraamat/-film (ja miks) või mida ta tegi või tahab teha nädalavahetusel, koolivaheajal vms. B kuulab seda tähelepanelikult. Ta püüab aru saada, mida A mõtles. Seejärel esitab B sama jutu ise. Ta peab edasi andma A mõtte ega tohi lisada oma arvamust, hinnangut, nõuannet vms. Kui B mõnes asjas kahtleb, võib ta küsida A-lt täpsustavaid küsimusi (nt kas ma sain õigesti aru, et sa tahtsid/ tundsid/kavatsesid). Mäng jätkub, kuni A kinnitab, et B tabas ta mõtte. Seejärel võib osi vahetada.
 

II variant: rühmatööna. Kaks mängijat osalevad dialoogis nagu I variandi puhul. Ülejäänud rühm on publikuks ja dialoogile järgneb selle üldine arutelu. Võib teha mitu dialoogi.
 

III variant: võib teha nii paaris- kui ka rühmatööna. Dialoogi ülesehitus on sama, aga paarilised istuvad teineteise poole seljaga. Nii ei saa nad vihjeid välja lugeda kehakeelest ja peavad keskenduma sõnadele.

bottom of page